СЕРЕДНЯ ШКОЛА - НОВІ УМОВИ ШКІЛЬНОГО ЖИТТЯ

Закінчуючи молодшу школу, дитина робить «новий крок» у доросле життя, зі своїми правилами та вимогами. Дійсно середня школа має своїми особливостями, в порівнянні з молодшою. Виходячи з цього, можна виділити наступні відмінні риси:

  • Підвищується інтенсивність навчального процесу;
  • Змінюються вимоги до учнів, зокрема, підвищується рівень самостійності дитини;
  • Змінюється форма навчання: учні переходять з кабінету в кабінет, і кожен предмет веде свій учитель;
  • Розширюється вікова група спілкування, п'ятикласники вступають в міжособистісні стосунки зі старшими учнями.

Цей період по праву можна назвати кризовим етапом у житті дитини. Педагоги, використовуючи багаторічний досвід, називають його періодом адаптації і намагаються приділяти дітям в цей час більше уваги. До того ж, зміни зовнішнього характеру стикаються з фізіологічними змінами, які відбуваються в організмі дитини, починаючи з 10-14 років, так званим підлітковим віком.

Особливості переходу дитини в середню школу

Враховуючи всі зовнішні і внутрішні фактори, що впливають на життя дитини з приходом в середню школу, можна виділити ряд аспектів, що потребують додаткової уваги, як з боку вчителя, так і батьків учня.

1. Звичка бути під контролем

До п'ятого класу дитина підходить з усталеними стереотипами контролю. У молодшій школі за готовністю дитини до уроку стежив класовод. Учитель допомагав малюкові залагодити проблеми, якщо він забув форму на фізкультуру або в інших ситуаціях. Батьки мали тісний контакт з педагогом, що сприяло швидкому вирішенню проблем, що виникали. У середній школі на учня з першого дня покладається вся відповідальність за вирішення як навчальних, так і організаційних питань. Батькам здійснювати контроль над навчанням дитини стає складніше. З класним керівником дитина перетинається на уроці, який він веде або, в кращому випадку, раз на тиждень на класній годині. Ось тут і можуть виникнути труднощі у тих дітей, які на даний момент ще не готові до такої самостійності, як наслідок: вони можуть стати розсіяними, можуть плутати і забувати те, що повинні були зробити. В результаті підвищується нервозність і знижується успішність.

2. Форма навчання в 5 класі витісняє його зміст

Незважаючи на те, що шкільне життя мало чим відрізняється від того, до якого дитина вже звикла: також йде урок і настає перерва, задають домашнє завдання і викликають до дошки. Проте зміна вчителя - класного керівника, нові предмети, а з ними й інші вчителі, можуть сприяти тому, що дитина не відразу увіллється в навчальний процес. Так, один учитель може проводити урок в той час, коли в класі стоїть шум, а інший строго покарає при найменшому шепоті - всі ці особливості дитина з першого дня повинна враховувати. Класний керівник, найчастіше, працював до цього з одинадцятикласниками і,звиклий до їх самостійності, не відразу може охопити всі труднощі, що виникають у дітей з приходом в середню школу. Додатковою складністю психологічного характеру, може стати зміна статусу учня: зі старшого - в початковій школі, на самого маленького - у середній. Таким чином, всі ці фактори можуть вплинути на успішність, особливо, у сприйнятливих і психічно неврівноважених дітей, так як на перший план виходить форма навчання, а не його зміст. Період адаптації може тривати від кількох місяців до року.

3. Фізіологія як фактор ризику

Як вже зазначалося, саме перехід в середню школу збігається з змінами в організмі дитини: він починає рости, організму постійно потрібні нові сили, які дитина може черпати або ззовні: продукти харчування, вітаміни тощо, або, використовуючи внутрішні резерви організму. Підліткові особливості організму часто виявляються в сонливості дитини, примхливості, послабленні уваги та сприйняття - все це призводить до зниження успішності школяра. На цьому тлі, можна спостерігати зайву тривожність і невпевненість в собі учня, що є причиною підвищення критичності до себе в цьому віці і зниження самооцінки. Дуже часто батьки скаржаться на те, що дитині не подобається більше вчитися, і пов'язують це з переходом у середню школу. Однак причина криється в зміні особистісних пріоритетів: на перший план виходять міжособистісні відносини і пошук свого «Я».

4. Нова мітла по-новому мете

Однак у будь-якій бочці дьогтю повинна бути своя ложка меду, так можна перефразувати цей вислів щодо переходу в середню школу. І знову, це пов'язано з появою в житті дитини більшої кількості педагогів. Учневі нібито дається шанс почати шкільне життя заново. Новий педагог буде дивитися на учня, як на чистий аркуш паперу, і вже від дитини залежить, що на цьому аркуші буде написано. Багато старшокласники, згадуючи п'ятий клас, кажуть, що саме тоді зацікавилися тим чи іншим предметом, і не без особливої прихильності вчителя. Як би там не було, але людський фактор і міжособистісні відносини, відіграють не останню роль у нашій школі, і в даному випадку це на руку, як учням, так і їх батькам. З средньовстигаючого школяра дитина в п'ятому класі може запросто перетворитися на хорошиста і навіть відмінника.

Рекомендації батькам п'ятикласника в період адаптації

Таким чином, визнання існуючої проблеми - це половина успіху в її вирішенні. Батьки, які знають про адаптаційний період у дітей в 5 класі, можуть «іншими очима» подивитися на виникаючі проблеми і допомогти дитині легко подолати цей непростий період шкільного життя. Для цього слід взяти до уваги деякі загальні рекомендації:

1. Якщо вас щось насторожує в поведінці дитини, постарайтеся обговорити це з класним керівником. Тримайте вчителя в курсі тих подій в родині, які можуть вплинути на поведінку дитини в школі (розлучення батьків, народження другої дитини і так далі).

2. Цікавтеся шкільним життям вашого учня, ставитеся більш уважно до виникаючих конфліктних ситуацій у дитини, як з вчителями, так і з однокласниками. Познайомтеся з його друзями, запрошуйте їх до себе в будинок і спілкуйтеся на цікаві для них теми, тоді ви точно будете знати сферу інтересів вашого підлітка.

3. Допоможіть дитині запам'ятати нові імена вчителів і розібратися зі шкільними кабінетами, для цього добре використовувати метод асоціацій.

4. Продовжуйте якийсь час контролювати дитину, давайте йому відчути самостійність малими частками.

5. Любіть свою дитину, уважно слухайте все, що він розповідає, не перебивайте його. Намагайтеся зрозуміти переживання вашого школяра і терпляче ставитеся до проявів індивідуальності дитини.

6. Робіть акцент на позитивні моменти в навчанні дитини, пам'ятайте, що всі діти талановиті і завдання батьків - якомога раніше визначити здібності дитини та розвивати цю сторону його особистості. А 5 клас може стати для дитини, тієї новою сходинкою, яка виведе його до майбутньої професії.

Таким чином, переступивши поріг середньої школи, учнів та їх батьків чекає нова, захоплююча життя, повне випробувань, звершень і перемог. Нехай цей період стане для вас хорошим життєвим досвідом. І пам'ятайте слова великого Ф. Ніцше «Все, що нас не вбиває, робить нас сильнішими».

Кiлькiсть переглядiв: 159

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.